Купа на УЕФА 2007/08

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Направо към: навигация, търсене
Финалът се проведе на стадиона на Манчестър Сити - Сити ъф Манчестър

Купата на УЕФА 2007/08 е 37-ото издание на този турнир. Финалът се проведе на стадиона на Манчестър Сити в Манчестър (Англия) на 14 май 2008 г. Руският Зенит Санкт Петербург победи с 2:0 шотландския Глазгоу Рейнджърс и спечели за първи път трофея. Турнирът започна 19 юли 2007 г. с първите квалификационни мачове, а основната фаз започна на 20 септември 2007 г. Общо 123 клуба участваха в турнира (включвайки и тези в квалификационните кръгове). За пръв път турнира вземат участие представители на Черна Гора.

Първи квалификационен кръг[редактиране | редактиране на кода]

Жребият е изтеглен на 29 юни 2007 г. в Нион (Швейцария). Пъривте срещи се играят на 19 юли, реваншите са на 2 август 2007 г.

Общ резултат 1-ви мач 2-ри мач
Будучност Подгорица Черна гора 1:2 Хърватия Хайдук Сплит 1:1 0:1
Омония Никозия Кипър 4:0 Черна гора Рудар Плевля 2:0 2:0
Славен Белупо Хърватия 8:4 Албания Теута Дуръс 6:2 2:2
Бежания Сърбия 2:2 Албания Беса Кавая 2:2 0:0
Слима Уондърърс Малта 0:7 България Литекс Ловеч 0:3 0:4
Войводина Нови Сад Сърбия 7:1 Малта Хибърниънс Паола 5:1 2:0
Санта Колома Андора 1:4 Израел Макаби Тел Авив 1:0 0:4
Широки Брег Босна и Херцеговина 6:3 Словения Копер 3:1 3:2
Вардар Скопие Република Македония 0:2 Кипър Анортосис Фамагуста 0:1 0:1
Горица Словения 2:4 Република Македония Работнички Скопие 1:2 1:2
Зрински Мостар Босна и Херцеговина 1:11 Сърбия Партизан Белград 1:6 00:5(1)
Злате Моравце Словакия 4:2 Казахстан Алма-Ата 3:1 1:1
МТК Будапеща Унгария 2:2 Армения Мика 2:1 0:1
МКТ Араз Имишли Азербайджан 0:1 Полша Дискоболия 0:0 0:1
Белхатов Полша 2:2 (4–2 д.) Грузия Амери Тбилиси 2:0 0:2 (сдв)
Артмедия Петржалка Словакия 3:3 Молдова Зимбру Кишинеу 1:1 2:2
Бананц Армения 1:5 Швейцария Йънг Бойс 1:1 0:4
Нистру Молдова 2:2 (4–5 д.) Унгария Хонвед 1:1 1:1 (сдв)
Рид Австрия 4:3 Азербайджан Нефтчи Баку 3:1 1:2
Динамо Тбилиси Грузия 2:0 Лихтенщайн Вадуц 2:0 0:0
Актобе Казахстан 3:4 Австрия Матерсбург 1:0 2:4
Б36 Торсхавн Ферьорски острови 3:6 Литва Екранас 1:3 2:3
Либертас Сан Марино 1:4 Република Ирландия Дрохеда Юнайтед 1:1 0:3
Рил Уелс 3:3 Финландия Хака 3:1 0:2
Кармартън Таун Уелс 3:14 Норвегия Бран 0:8 3:6
Флора Талин Естония 0:2 Норвегия Волеренга Осло 0:1 0:1
МюПа-47 Финландия 2:1 Ферьорски острови ЕБ Стреймур 1:0 1:1
Дънганън Суифтс Северна Ирландия 1:4 Литва Судува 1:0 0:4
Лилестрьом Норвегия 2:2 Люксембург ЮН Керенг 97 2:1 0:1
Металург Лиепая Латвия 3:2 Беларус Динамо Брест 1:1 2:1
Хелсингбори Швеция 9:0 Естония Транс Нарва 6:0 3:0
Кеплавик Исландия 4:4 Дания ФК Митюлан 3:2 1:2
Хекен Швеция 2:1 Исландия КР Рейкявик 1:1 1:0
Сейнт Патрикс Атлетик Република Ирландия 0:5 Дания Оденсе 0:0 0:5
ХЯК Хелзинки Финландия 3:0 Люксембург Ецела Етелбрук 2:0 1:0
Гленторан Северна Ирландия 0:9 Швеция АИК Солна 0:5 0:4
Сконто Рига Латвия 1:3 Беларус Динамо Минск 1:1 0:2
1 След безредиците, причинени от белградските фенове по време на първата среща на 19 юли, УЕФА отстранява Партизан Белград от турнира. Партизан подава възражение, за да може да се проведе и реваншът. На 7 август УЕФА потвърждава решението на първа инстанция.

Втори квалификационен кръг[редактиране | редактиране на кода]

Първите срещи се играят на 16 август, реваншите са на 30 август 2007 г.

Общ резултат 1-ви мач 2-ри мач
Локомотив София България 3:1 Румъния Оцелул Галац 3:1 0:0
ЧФР Клуж Румъния 1:3 Кипър Анортосис Фамагуста 1:3 0:0
Работнички Скопие Република Македония 2:1 Босна и Херцеговина 0Зрински Мостар(2) 0:0 2:1
Славен Белупо Хърватия 2:4 Турция Галатасарай 1:2 1:2
Униао Лейрия Португалия 1:0 Израел Макаби Нетаня 0:0 1:0
Хайдук Сплит Хърватия 1:2 Италия Сампдория 0:1 1:1
Беса Кавая Албания 0:6 България Литекс Ловеч 0:3 0:3
Макаби Тел Авив Израел 2:4 Турция Кайсери Ерджиесспор 1:1 1:3
Атлетико Мадрид Испания 5:1 Сърбия Войводина Нови Сад 3:0 2:1
Широки Брег Босна и Херцеговина 0:6 Израел Апоел Тел Авив 0:3 0:3
Омония Никозия Кипър 2:3 България ЦСКА София 1:1 1:2
Базел Швейцария 6:1 Австрия Матерсбург 2:1 4:0
Рид Австрия 1:4 Швейцария Сион 1:1 0:3
Днепър Днепропетровск Украйна 5:3 Полша Белхатов 1:1 4:2
Мика Армения 2:3 Словакия Артмедия Петржалка 2:1 0:2
Хонвед Унгария 0:4 Германия Хамбург 0:0 0:4
Йънг Бойс Швейцария 2:6 Франция Ланс 1:1 1:5
Тобол Костанай Казахстан 0:3 Полша Дискоболия 0:1 0:2
Аустрия Виена Австрия 5:4 Чехия Яблонец 97 4:3 1:1
Злате Моравце Словакия 0:5 Русия Зенит Санкт Петербург 0:2 0:3
Динамо Тбилиси Грузия 0:8 Австрия Рапид Виена 0:3 0:5
МюПа-47 Финландия 0:3 Англия Блекбърн Роувърс 0:1 0:2
Дрохеда Юнайтед Република Ирландия 1:4 Швеция Хелсингбори 1:1 0:3
Металург Лиепая Латвия 3:4 Швеция АИК Солна 3:2 0:2
ХЯК Хелзинки Финландия 2:4 Дания Олбор 2:1 0:3
Екранас Литва 1:7 Норвегия Волеренга Осло 1:1 0:6
Дънфърмлин Атлетик Шотландия 1:2 Швеция Хекен 1:1 0:1
Бран Норвегия 6:4 Литва Судува 2:1 4:3
Хака Финландия 3:7 Дания ФК Митюлан 1:2 2:5
Динамо Минск Беларус 1:5 Дания Оденсе 1:1 0:4
ЮН Керенг 97 Люксембург 0:4 Белгия Стандар Лиеж 0:3 0:1
Хамарбю Швеция 3:2 Норвегия Фредрикста 2:1 1:1
2 Възражението на Партизан Белград срещу решението на дисциплинарната комисия не е прието, с което Зрински Мостар заема тяхното място.

Първи кръг[редактиране | редактиране на кода]

Първите срещи се играят на 20 септември, реваншите са на 4 октомври 2007 г.

Общ резултат 1-ви мач 2-ри мач
ФК Митюлан Дания 1:5 Русия Локомотив Москва 1:3 0:2
Гронинген Нидерландия 2:2 (3–4 д.) Италия Фиорентина 1:1 1:1 (сдв)
Работнички Скопие Република Македония 1:2 Англия Болтън Уондърърс 1:1 0:1
АЕК Атина Гърция 3:1 Австрия Ред Бул Залцбург 3:0 0:1
Нюрнберг Германия 2:2 Румъния Рапид Букурещ 0:0 2:2
Евъртън Англия 4:3 Украйна Металист Харков 1:1 3:2
Зенит Санкт Петербург Русия 4:1 Белгия Стандар Лиеж 3:0 1:1
Байер Леверкузен Германия 5:4 Португалия Униао Лейрия 3:1 2:3
Виляреал Испания 6:1 Беларус БАТЕ Борисов 4:1 2:0
Сион Швейцария 4:7 Турция Галатасарай 3:2 1:5
Атлетико Мадрид Испания 9:0 Турция Кайсери Ерджиесспор 4:0 5:0
Тампере Юнайтед Финландия 3:4 Франция Бордо 2:3 1:1
Артмедия Петржалка Словакия 1:5 Гърция Панатинайкос 1:2 0:3
Спарта Прага Чехия 0:0 (4–3 д.) Дания Оденсе 0:0 0:0 (сдв)
Емполи Италия 2:4 Грешка в Lua: not enough memory. Цюрих 2:1 0:3
Сошо Flag of France.svg 1:2 Flag of Greece.svg Паниониос Атина 0:2 1:0
Андерлехт Flag of Belgium.svg 2:1 Flag of Austria.svg Рапид Виена 1:1 1:0
Пасош де Ферейра Flag of Portugal.svg 0:1 Flag of the Netherlands.svg АЗ Алкмар 0:1 0:0
Сампдория Flag of Italy.svg 2:2 Flag of Denmark.svg Олбор 2:2 0:0
Спартак Москва Flag of Russia.svg 8:1 Flag of Sweden.svg Хекен 5:0 3:1
Хамарбю Flag of Sweden.svg 2:5 Flag of Portugal.svg Спортинг Брага 2:1 0:4
АЕ Лариса Flag of Greece.svg 3:2 Flag of England.svg Блекбърн Роувърс 2:0 1:2
Млада Болеслав Flag of the Czech Republic.svg 1:1 (4–2 д.) Flag of Italy.svg Палермо 0:1 1:0 (сдв)
Динамо Загреб Flag of Croatia.svg 3:3 Flag of the Netherlands.svg Аякс Амстердам 0:1 3:2 (сдв)
Локомотив София Flag of Bulgaria.svg 3:4 Flag of France.svg Рен 1:3 2:1
Бран Flag of Norway.svg 2:2 Flag of Belgium.svg Клуб Брюж 0:1 2:1
Байерн Мюнхен Flag of Germany.svg 3:0 Flag of Portugal.svg Белененсеш 1:0 2:0
Абърдийн Flag of Scotland.svg 1:1 Flag of Ukraine.svg Днепър Днепропетровск 0:0 1:1
Хееренвеен Flag of the Netherlands.svg 6:8 Flag of Sweden.svg Хелсингбори 5:3 1:5
Тулуза Flag of France.svg 1:1 Flag of Bulgaria.svg ЦСКА София 0:0 1:1
Литекс Ловеч Flag of Bulgaria.svg 1:4 Flag of Germany.svg Хамбург 0:1 1:3
Сараево Flag of Bosnia and Herzegovina.svg 1:8 Flag of Switzerland.svg Базел 1:2 0:6
Аустрия Виена Flag of Austria.svg 4:2 Flag of Norway.svg Волеренга Осло 2:0 2:2
Апоел Тел Авив Flag of Israel.svg 1:0 Flag of Sweden.svg АИК Солна 0:0 1:0
Арис Солун Flag of Greece.svg 2:2 Flag of Spain.svg Реал Сарагоса 1:0 1:2
Динамо Букурещ Flag of Romania.svg 2:2 Flag of Sweden.svg Елфсбори 1:2 1:0
Тотнъм Хотспър Flag of England.svg 7:2 Flag of Cyprus.svg Анортосис Фамагуста 6:1 1:1
Ланс Flag of France.svg 2:3 Flag of Denmark.svg ФК Копенхаген 1:1 1:2 (сдв)
Хетафе Flag of Spain.svg 3:3 Flag of the Netherlands.svg Твенте 1:0 2:3 (сдв)
Дискоболия Flag of Poland.svg 0:2 Flag of Serbia.svg Цървена Звезда Белград 0:1 0:1

Групова фаза[редактиране | редактиране на кода]

Група А[редактиране | редактиране на кода]

Отбор М П Р З ВГ ДГ ГР Т
Flag of England.svg Евъртън 4 4 0 0 9 3 +6 12
Flag of Germany.svg Нюрнберг 4 2 1 1 7 6 +1 7
Flag of Russia.svg Зенит Санкт Петербург 4 1 2 1 6 6 ±0 5
Flag of the Netherlands.svg АЗ Алкмар 4 1 1 2 5 6 –1 4
Flag of Greece.svg АЕ Лариса 4 0 0 4 4 10 –6 0
  АЗ ЗСП ЕВТ НЮР АЕЛ
АЗ Алкмар 1:1 1:2
Зенит 0:1 3:2
Евъртън 3:2 2:0
Нюрнберг 2:2 3:1
АЕ Лариса 0:1 1:3

Група B[редактиране | редактиране на кода]

Отбор М П Р З ВГ ДГ ГР Т
Flag of Spain.svg Атлетико Мадрид 4 3 1 0 9 4 +5 10
Flag of Greece.svg Панатинайкос 4 3 0 1 7 2 +5 9
Flag of Scotland.svg Абърдийн 4 1 1 2 5 6 –1 4
Flag of Denmark.svg ФК Копенхаген 4 1 0 3 1 7 –6 3
Flag of Russia.svg Локомотив Москва 4 0 2 2 4 7 –3 2
  ПАО ЛМ АМ КОП АБР
Панатинайкос 1:2 1:0
Локомотив Москва 0:2 1:1
Атлетико Мадрид 3:3 2:0
ФК Копенхаген 1:0 0:4
Абърдийн 0:3 0:2

Група C[редактиране | редактиране на кода]

Отбор М П Р З ВГ ДГ ГР Т
Flag of Spain.svg Виляреал 4 3 1 0 7 3 +4 10
Flag of Italy.svg Фиорентина 4 2 2 0 10 4 +6 8
Flag of Greece.svg АЕК Атина 4 1 2 1 4 4 ±0 5
Flag of the Czech Republic.svg Млада Болеслав 4 1 0 3 5 6 –1 3
Flag of Sweden.svg Елфсбори 4 0 1 3 3 12 –9 1
  ВИЛ АЕК ФИО МЛБ ЕЛФ
Виляреал 2:1 1:2
АЕК Атина 1:0 1:1
Фиорентина 1:1 1:1
Млада Болеслав 1:2 3:1
Елфсбори 0:2 1:6

Група D[редактиране | редактиране на кода]

Отбор М П Р З ВГ ДГ ГР Т
Flag of Germany.svg Хамбург 4 3 1 0 7 1 +6 10
Flag of Switzerland.svg Базел 4 2 2 0 3 1 +2 8
Flag of Norway.svg Бран 4 1 1 2 3 4 –1 4
Flag of Croatia.svg Динамо Загреб 4 0 2 2 2 5 –3 2
Flag of France.svg Рен 4 0 2 2 2 6 –4 2
  БАЗ ХАМ РЕН ДЗ БРН
Базел 1:1 0:0
Хамбург 2:0 1:0
Рен 0:1 0:3
Динамо Загреб 1:1 1:2
Бран 0:1 1:1

Група E[редактиране | редактиране на кода]

Отбор М П Р З ВГ ДГ ГР Т
Flag of Germany.svg Байер Леверкузен 4 3 0 1 8 2 +6 9
Flag of Russia.svg Спартак Москва 4 2 1 1 4 3 +1 7
Flag of Switzerland.svg Цюрих 4 2 0 2 4 7 –3 6
Flag of the Czech Republic.svg Спарта Прага 4 1 1 2 4 5 –1 4
Flag of France.svg Тулуза 4 1 0 3 4 7 –3 3
  ЛЕВ СПР СПМ ТУЛ ЦЮР
Байер Леверкузен 1:2 5:0
Спарта Прага 0:1 3:2
Спартак Москва 0:0 1:2
Тулуза 0:1 0:2
Цюрих 2:1 0:1

Група F[редактиране | редактиране на кода]

Отбор М П Р З ВГ ДГ ГР Т
Flag of Germany.svg Байерн Мюнхен 4 2 2 0 12 5 +7 8
Flag of Portugal.svg Спортинг Брага 4 1 3 0 5 3 +2 6
Flag of England.svg Болтън Уондърърс 4 1 3 0 5 4 +1 6
Flag of Greece.svg Арис Солун 4 1 2 1 5 8 –3 5
Flag of Serbia.svg Цървена звезда 4 0 0 4 2 9 –7 0
  БМ БОЛ СБ ЦЗ АРИ
Байерн Мюнхен 1:1 3:2
Болтън Уондърърс 2:2 1:0
Спортинг Брага 1:1 1:1
Цървена звезда 0:2 0:3
Арис Солун 0:6 1:1

Група G[редактиране | редактиране на кода]

Отбор М П Р З ВГ ДГ ГР Т
Flag of Spain.svg Хетафе 4 3 0 1 7 5 +2 9
Flag of England.svg Тотнъм Хотспър 4 2 1 1 7 5 +2 7
Flag of Belgium.svg Андерлехт 4 1 2 1 5 4 +1 5
Flag of Denmark.svg Олбор 4 1 1 2 7 7 ±0 4
Flag of Israel.svg Апоел Тел Авив 4 1 0 3 3 8 –5 3
  АНД ТХ ХЕТ АТА ОЛБ
Андерлехт 1:2 1:1
Тотнъм Хотспър 1:1 2:0
Хетафе 2:1 2:1
Апоел Тел Авив 0:2 2:1
Олбор 2:3 3:1

Група H[редактиране | редактиране на кода]

Отбор М П Р З ВГ ДГ ГР Т
Flag of France.svg Бордо 4 4 0 0 9 5 +4 12
Flag of Sweden.svg Хелсингбори 4 2 1 1 8 5 +3 7
Flag of Turkey.svg Галатасарай 4 1 1 2 6 5 +1 4
Flag of Greece.svg Паниониос Атина 4 1 1 2 4 7 –3 4
Flag of Austria.svg Аустрия Виена 4 0 1 3 1 6 –5 1
  БОР АВ ГАЛ ПАН ХЕЛ
Бордо 2:1 3:2
Аустрия Виена 0:0 0:3
Галатасарай 1:2 3:0
Паниониос 1:0 1:1
Хелсингбори 1:2 3:2

1/16 финал[редактиране | редактиране на кода]

Жребият за шестнайсетина финалите се провежда на 21 декември 2007 г. в Нион (Швейцария). Освен първите 3 отбора от всяка от осемте групи се включват и отборите, завършили на 3-то място в групите на Шампионска лига 2007/08. Първите срещи се играят на 13 и 14 февруари, реваншите са на 21 февруари 2008 г.

Общ резултат 1-ви мач 2-ри мач
Абърдийн Flag of Scotland.svg 3:7 Flag of Germany.svg Байерн Мюнхен 2:2 1:5
АЕК Атина Flag of Greece.svg 1:4 Flag of Spain.svg Хетафе 1:1 0:3
Болтън Уондърърс Flag of England.svg 1:0 Flag of Spain.svg Атлетико Мадрид 1:0 0:0
Зенит Санкт Петербург Flag of Russia.svg 2:2 Flag of Spain.svg Виляреал 1:0 1:2
Галатасарай Flag of Turkey.svg 1:5 Flag of Germany.svg Байер Леверкузен 0:0 1:5
Андерлехт Flag of Belgium.svg 3:2 Flag of France.svg Бордо 2:1 1:1
Бран Flag of Norway.svg 1:8 Flag of England.svg Евъртън 0:2 1:6
Цюрих Flag of Switzerland.svg 1:3 Flag of Germany.svg Хамбург 1:3 0:0
Глазгоу Рейнджърс Flag of Scotland.svg 1:1 Flag of Greece.svg Панатинайкос 0:0 1:1
ПСВ Айндховен Flag of the Netherlands.svg 4:1 Flag of Sweden.svg Хелсингбори 2:0 2:1
Славия Прага Flag of the Czech Republic.svg 2:3 Flag of England.svg Тотнъм Хотспър 1:2 1:1
Русенборг Flag of Norway.svg 1:3 Flag of Italy.svg Фиорентина 0:1 1:2
Спортинг Лисабон Flag of Portugal.svg 5:0 Flag of Switzerland.svg Базел 2:0 3:0
Вердер Бремен Flag of Germany.svg 4:0 Flag of Portugal.svg Спортинг Брага 3:0 1:0
Бенфика Лисабон Flag of Portugal.svg 3:2 Flag of Germany.svg Нюрнберг 1:0 2:2
Олимпик Марсилия Flag of France.svg 3:2 Flag of Russia.svg Спартак Москва 3:0 0:2

Осминафинал[редактиране | редактиране на кода]

Жребият за осминафиналите на Купата на УЕФА, също се тегли на 21 декември 2007 г. Първите срещи се играят на 6 март, реваншите са на 12 и 13 март 2008 г.

Общ резултат 1-ви мач 2-ри мач
Андерлехт Flag of Belgium.svg 2:6 Flag of Germany.svg Байерн Мюнхен 0:5 2:1
Глазгоу Рейнджърс Flag of Scotland.svg 2:1 Flag of Germany.svg Вердер Бремен 2:0 0:1
Болтън Уондърърс Flag of England.svg 1:2 Flag of Portugal.svg Спортинг Лисабон 1:1 0:1
Байер Леверкузен Flag of Germany.svg 3:3 Flag of Germany.svg Хамбург 1:0 2:3
Бенфика Лисабон Flag of Portugal.svg 1:3 Flag of Spain.svg Хетафе 1:2 0:1
Фиорентина Flag of Italy.svg 2:2 (4–2 д.) Flag of England.svg Евъртън 2:0 0:2 (сдв)
Тотнъм Хотспър Flag of England.svg 1:1 (5–6 д.) Flag of the Netherlands.svg ПСВ Айндховен 0:1 1:0 (сдв)
Олимпик Марсилия Flag of France.svg 3:3 Flag of Russia.svg Зенит Санкт Петербург 3:1 0:2

Четвъртфинал[редактиране | редактиране на кода]

Жребият за четвъртфиналите е изтеглен на 14 март в Нион (Швейцария). Първите срещи се играят на 3 април, реваншите са на 10 април 2008 г.

Общ резултат 1-ви мач 2-ри мач
Байер Леверкузен Flag of Germany.svg 2:4 Flag of Russia.svg Зенит Санкт Петербург 1:4 1:0
Глазгоу Рейнджърс Flag of Scotland.svg 2:0 Flag of Portugal.svg Спортинг Лисабон 0:0 2:0
Байерн Мюнхен Flag of Germany.svg 4:4 Flag of Spain.svg Хетафе 1:1 3:3 (сдв)
Фиорентина Flag of Italy.svg 3:1 Flag of the Netherlands.svg ПСВ Айндховен 1:1 2:0

Полуфинал[редактиране | редактиране на кода]

Първите срещи се играят на 3 април, реваншите са на 10 април 2008 г.

Общ резултат 1-ви мач 2-ри мач
Байерн Мюнхен Flag of Germany.svg 1:5 Flag of Russia.svg Зенит Санкт Петербург 1:1 0:4
Глазгоу Рейнджърс Flag of Scotland.svg 0:0 (4–2 д.) Flag of Italy.svg Фиорентина 0:0 0:0 (сдв)

Финал[редактиране | редактиране на кода]