Босна и Херцеговина: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
м Робот Добавяне: os:Босни æмæ Герцеговинæ
Stahlgewitter (беседа | приноси)
мРедакция без резюме
Ред 8: Ред 8:
девиз=няма |
девиз=няма |
име-английски=Bosnia and Herzegovina |
име-английски=Bosnia and Herzegovina |
официални-езици=[[Сръбски език|сръбски]], [[бошняшки език]] и [[хърватски език]] |
официални-езици=[[Сръбски език|сръбски]], [[Босненски език]] и [[хърватски език]] |
столица=[[Сараево]] |
столица=[[Сараево]] |
столица-координати= 43°52′N, 18°25′E |
столица-координати= 43°52′N, 18°25′E |

Версия от 13:58, 26 март 2008

За историческите области вижте: Босна и Херцеговина
Босна и Херцеговина
      
Девиз: няма
География и население
Площ51 129 km²
(на 124-то място)
СтолицаСараево
Най-голям градСараево
Официален език
Население (2007)3,981,239
(на 121-во място)
Гъстота на нас.74,5 души/km²
Управление
Форма
Желка Цвиянович
История
Независимост
 -от СФРЮ
5 април 1992
Икономика
БВП (ППС, 2005)$ 21 402 млрд
(на 106-то място)
БВП на човек (ППС)~$ 5 000
ВалутаКонвертабилна марка (BAM)
Други данни
Автомобилно движениедясно
Интернет домейнba
Телефонен код387
ITU префиксBIH
Официален сайтwww.fbihvlada.gov.ba
(1):Председателсващ тричленното Председателството на Босна и Херцеговина
Босна и Херцеговина в Общомедия

Босна и Херцеговина е планинска държава, разположена в западната част на Балканския полуостров. Столицата ѝ е Сараево. Граничи на север, запад и юг с Хърватско, на изток със Сърбия, а на югоизток с Черна гора.

Босна и Херцеговина е една от шестте федерални единици, образуващи бивша Югославия. Републиката успява да извоюва своята независимост по време на войните в Югославия през 90-те години на 20 век и според Дейтънското споразумение в момента е протекторат на международната общност, който се администрира от Върховен представител, избиран от Европейския парламент. Страната е децентрализирана и в административен план е разделена на две части и един дистрикт (област), Федерация Босна и Херцеговина и Република Сръбска и Дистрикт Бръчко. Самите Босна и Херцеговина са историко-географски райони, които днес нямат политически статут.

История

Държавно устройство

Държавното устройство на Босна и Херцеговина е урегулирано от Дейтънско споразумение от 1995 година. Според този мир Босна и Херцеговина е федерален тип държава, която се състои от две административни единици и един дистрикт (окръг) със столица Сараево.

Председателството на Босна и Херцеговина има трима членове (един бошняк, един сърбин и един хърватин), които се сменят на ротационен принцип на всеки 4 години. Те се избират от народа (Федерация Босна и Херцеговина избира бошняка и хърватина, а Република Сръбска избира сърбина).

Премиерът на страната се предлага от Председателството и се одобрява от Парламентарната Скупщина, като номинираният за министър-председател предлага министрите от кабинета.

Парламентарната Скупщина е законодателният орган на Босна и Херцеговина. Състои се от две палати: Палата на народа и Палата на представителите. Палатата на народа има 15 делагати, от които две трети са от Федерацията (5 хървати и 5 бошняка) и една трета от Република Сръбска (5 сърбина). Палатата на представителите се състои от 42 депутати, от които две трети се избират от Федерацията и една трета от Република Сръбска.

Конституционният съд на Босна и Херцеговина е най-висшата и крайна съдебна инстанция. Състои се от 9 члена, 4 от които се избират от Парламента на Федерацията, 2 се избират от Народната Скупщина на Република Сръбска и 3 члена избира председателя на Европейския съд за правата на човека, след консултация с Председателството.

Административно деление

Република Сръбска и Федерация Босна и Херцеговина

Босна и Херцеговина има няколко нива на политико-административно деление след федералното правителство. Най-важна от тях е организацията на държавата по общностни единици (ентитети) — Република Сръбска и Федерация Босна и Херцеговина. Република Сръбска заема 49% от територията на страната, а Федерациа Босна и Херцеговина 51%. Тези два ентитета са образувани след Дейтънското споразумение от 1995 гдина след значителни промени в етническия състав на Босна и Херцеговина. В териториите на Република Сръбска това става след провеждане на етническо чистене на местното бошняшко и хърватско население, а в териториите на Федерацията на местното сръбско население.

Дистрикт Бръчко

От 1996 година правомощията на тези два ентитета са намалени значително в полза на федералното правителство. Моделът на Дистрикта Бръчко и децентрализация на локалните органи на властта са пътя към бъдещето на Босна и Херцеговина.

Кантони на Федерация Босна и Херцеговина

Третото ниво на административно деление след двата ентитета и федералното правителство са кантоните на Федерация Босна и Херцеговина, които са 10. Всички кантони имат свое кантонално правителство, което се намира под юрисдикцията на законите на Федерацията. Някои кантони са етнически смесени и имат специална система, която гарантира запазване на правата на всички народи.

Общини

Последното ниво на административно деление на Босна и Херцеговина са общините. Страната се състои от 142 общини, от които 79 се намират във Федерацията, а 63 в Република Сръбска. всяка една община има и общинска администрация.

Служебни градове

Освен двете общностни единици и Дистрикт Бръчко, кантоните и общините Босна и Херцеговина има и четири, така наречени, "служебни града". Това са Баня Лука, Мостар, Сараево и Източно Сараево. Тези служебни градове имат своя администрация, чиято власт е с ранг на община или кантон.

Природа

Босна и Херцеговина се намира в западната част на Балканския полуостров малък излаз на Адриатическо море само 20 километра.По-голяма част от страната е заета от Динарските планини с най-висок връх Маглик 2387 метра.Около 40% от страната е заета от гори.В южната част на страната поради топлия средиземноморски климат в долините на реките се отглеждат зърнени храни,захарно цвекло,лен,лозя,памук,тютюн,зеленчуци,плодове и др.

Стопанство

Население

След преброяването от 1991 г. в Босна и Херцеговина сa живели 44% бошняци (тогава се декларират като мюсюлмани), 31% сърби и 17% хървати, а 6% от населението се е декларирало като югославяни. Религиозната принадлежност следва етническата: 88% от хърватите са се декларирали като католици, 90% от бошняците са мюсюлмани, a 99% от сърбите православни.

Данните за населението от тогава са се променили значително. Във кървавата гражданска война са умрели около 100 000 души, а половината от населението се е преместило да живее на друго място.

Според данните на американското разузнаване ЦРУ от 2000 г. в Босна и Херцеговина живеят 3 922 205 души, от тях 48% бошняци, 37,1% сърби, 14,3% хървати и 0,6% други.

Култура


Други

Външни препратки