Етиопия: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
м r2.7.1) (Робот Добавяне: roa-tara:Etiopie
SieBot (беседа | приноси)
м Робот Добавяне: si:ඉතියෝපියාව
Ред 280: Ред 280:
[[sg:Etiopïi]]
[[sg:Etiopïi]]
[[sh:Etiopija]]
[[sh:Etiopija]]
[[si:ඉතියෝපියාව]]
[[simple:Ethiopia]]
[[simple:Ethiopia]]
[[sk:Etiópia]]
[[sk:Etiópia]]

Версия от 01:45, 22 януари 2011

Етиопия
      
Девиз: -
География и население
Площ1 127 127 km²
(на 26-то място)
СтолицаАдис Абеба
Най-голям градАдис Абеба
Официален език
Население (2008)79,221,000
(на 15-то място)
Гъстота на нас.95 души/km²
Управление
Форма
Сахле-Ворк Зевде
Икономика
БВП (ППС, 2010)30,599 млрд $
(на 62-ро място)
БВП на човек (ППС)360 $[1]
ВалутаБир (ETB)
Други данни
Часова зонаEAT (UTC+3)
Автомобилно движениедясно
Интернет домейн.et
Телефонен код251
ITU префиксETH
Етиопия в Общомедия
Етиопия

Етиопия (на геез: ኢትዮጵያ ), официално Федерална Демократична Република Етиопия, е държава в Източна Африка, разположена на т.нар. Африкански рог. Името идва от думата Шаблон:Lang-el, която в превод означава Страна на обгорели от слънцето хора. Етиопия е втората по населеност държава в Африка със своите 85,2 милиона души,[2] и е десетата по големина с площ от 1 100 000 квадратни километра. Столица е Адис Абеба. Граничи с Еритрея на север, Судан на запад, Джибути и Сомалия на изток, и Кения на юг.

През по-голямата част от съществуването си Етиопия е монархия. На нейна територия са открити и едни от най-ранните следи на човешко присъствие,[3] и най-вероятно оттук е започнало разпространението на Хомо сапиенс.[4][5][6] След надпреварата за Африка и Берлинската конференция, Етиопия и Либерия остават единствените страни на континента, които не попадат под колониална власт. След кратка италианска окупация през Втората световна война, Етиопия става една от първите членки на ООН. Голяма част от африканските нации използват цветовете от етиопското знаме за своите флагове, и тези цветове (зелено, жълто и червено) стават известни като панафрикански цветове.

История

Етиопия е с най-дългата известна история като независима държава в Африка. Известна е също с историческото си име Абисиния. Етиопия води началото си от царство Аксум, което се създава под влиянието на Египет и царство Шеба в днешен Йемен. Семитски племена се преселват от южната част на Арабския полуостров през 6-5 век пр.н.е. в северната част на Етиопия, като носят със себе си и своята цивилизация. Там те се смесват с кушитските племена, намиращи се под влиянието на Египет.

  • VI век пр.н.е. Предаксумски градове - Йеха, Матара и др., където се почита бога на луната Алмаках.
  • I в. от н.е. Образуване на царство в Аксум, начело със Соломоновата династия. Първия известен цар е Зоскалес.
  • II в. Зараждане на писмеността геез.
  • III в. Укрепване на царство Аксум. Сечене на златни и сребърни монети.
  • IV в. Приемане на християнството от цар (равно на император) Езана. Въвеждане на титлата "негус негести" или цар на царете. Окупиране на царство Мерое. Разширяване на влиянието на Аксум върху Арабския полуостров. Културен и политически подем на царство Аксум. Успешни военни походи в царство Химярит.
  • V в. Нарастване на икономическите и военните сили.
  • VI в. Окупиране на царство Химярит от цар Калеб.
  • VII в. Загуба на Южна Арабия, възникване там на исляма и разпространението му. Културен и икономически упадък на империята. Сечене на монети от мед и бронз.
  • VIII-IX в. Изоставяне на Аксум под натиска на мюсюлманите. Преместване на етиопската държава на юг.
  • X в. Захващане на властта от династия Загуе от народа агау. Преместване на столицата в Роха/Лалибела/ от Мара Текле Хайманот.
  • XII в. Културен подем при цар Лалибела. Врязване на скални църкви в масива = монолит. Скулптирани по този начин от майсторите денем, а от ангелите нощем са 11 скални църкви. ЮНЕСКО ги признава за осми поред паметник на цивилизацията от Световно значение в тяхната цялост. Много от царете на династията Загуе са обявени от етиопската църква за светци.
  • XIII в. Възвръщане на властта на Соломонската династия при цар Иекуно Амляк. Премества столицата от Роха в Анкобер.
  • XIV в. Увеличаване на територията. Воини с източните султанати Ифат и Адал.
  • XV в. Културен и икономически разцвет при цар Зара Якоб. Голямо разширение на територията. Християнизацията на много езически племена.
  • XVI в. Мюсюлманският султанат Адал напада Етиопия. Цар Гелаудеос спасява царството. Нашествия на племена гала /оромо/.
  • XVII в. Цар Фасиладас премества столицата от Анкобер в Гондер. Строеж на дворци, църкви и манастири. При цар Иясу I Йоханес Етиопия отново е в културен, политически и икономически подем.
  • XVIII в. Цар Бекафа покровителства културата и изкуството. В края на 18 в. отслабва централната власт. На трона са поставяни марионетни царе от местните велможи.
  • XIX в. Феодална разпокъсаност на Етиопия. През 1855 е коронован Каса Хайлу като цар Теодрос II, който създава по-централизирана държава. Цар Менелик II разширява държавата и води война с Италия.
  • 20 в. Участие във Втората световна война срещу Италия. Последният Негус Негести - император Хайле Селасие е свален чрез преврат през 1974 г.

Социалистическа ориентация на Етиопия. След падането на Менгисту през 1991 г. за първи път се провеждат свободни избори.


География

Голяма част от територията на Етиопия е заета от Етиопските планински плата с най-висок връх Рас Дашан - 4 620 м., а най-ниска точка е пустинята Данакил на североизток - 116 метра под морското равнище. Изобилните валежи и богатата влага дават начало на реки, които напояват не само Етиопия, но и Сомалия, Судан и Египет. Които реки врязват дълбоки дерета и правят територията непроходима. Основната водна маса на Нил (Сини Нил) идва от изворите в Етиопия - езерото Тана.

Държавно устройство

Етиопия е федерална парламентарна република, при която изпълнителната власт се упражнява от правителство, начело с министър-председател. Президентът се избира за срок от 6 години.

Федералната законодателна власт е поверена на правителството и двукамарния парламент. Той се състои от Съвет на народните представители с 547 члена, избрани за срок от 5 години в едномандатни райони, и Съвет на федерацията, съставен от 112 членове, по един от всяка националност и допълнителен член на всеки 1 милион души.

Федералният върховен съд е най-висшата съдебна институция на страната. Председателят и заместник-председателят на Федералния върховен съд се назначават от Съвета на народните представители по препоръка на министър-председателя. Останалите върховни съдии също се избират от долната камара на парламента, по предложение на министър-председателя и Федерания съдебен административен съвет.

Административно деление

Регионите на Етиопия

Етиопия е разделена на 9 региона и 2 града със статут на регион.Регионите са разделени на общо 68 зони,а зоните са разделени на общини (уореди).Страната е разделена на региони,базирани на народите,живеещи в тях. Регионите(включително градовете със статут на региони) са:

  1. Адис Абеба
  2. Афар
  3. Амхара
  4. Бенишангул-Гумуз
  5. Дире Дава
  1. Гамбела
  2. Харари
  3. Оромия
  4. Сомали
  5. Регион на южните нации
  6. Тиграй

Население

  • 82 544 840 (2008)

Етнически състав

Населението на Етиопия е основно от семитски и кушитски племена. Двата най- големи етноса в Етиопия са оромо (32.1%) и амхара (30.2%), следват тиграи (6.2%), сомалийци (6.0%), гураге (4.3%), сидама (3.4%), волаята (2.0%), афари (2.0%), хадия (2.0%) , гамо (1.0%), други по- малки са: тигре, харар, аргоба, омета, консо, кафа, агау, бета израел (15 000 души) и други.

Религии

Етиопия е една от ранните християнски страни, в които християнството не идва през Европа, а направо от Юдея през Египет нагоре по Нил. Александрийската патриаршия е била начело докъм средата на 20ти век, след което Етиопската църква става автокефална. Сирийският монах Фрументий е първият духовен водач на етиопците. Етиопците го наричат Абба Селами /Баща на Мира/. По времето на цар Езана 330 г. християнството се налага като основна религия. Коптското православие е основно за Етиопия. През VII век в източните райони на Етиопия прониква ислямът и се ислямизират народите сомали, афар, беджа и др. Ислямизацията обаче не се разпространява над християнизираните области по високите плата в западна и южна Етиопия.

Езици

Официален език в Етиопия е амхара. Писмеността е със сричкови знаци. Многобройни наречия и езици из труднодостъпните части са незасегнати от грамотност и литература.

Икономика

Етиопия е аграрна страна, отглеждат се зърнени и бобови култури, кафе, захарна тръстика, памук, тютюн, цитруси и други земеделски култури. От животните се отглеждат едър рогат добитък, овце, кози, камили. От минералните ресурси се добива злато, манган, кварцов пясък, медна руда, а в по-ограничени количества - природен газ и платина. Промишлените предприятия са предимно от леката промишленост, по-големите от които се намират в Адис Абеба. В последните години се развива и туризмът, като главните забележителности са обелиските в Аксум, дворцовият комплекс в Гондар, скалните църкви в северноетиопския град Лалибела, губернаторският дворец, църкви и джамии в Харар, императорският дворец и дворецът на Африка в Адис Абеба. Международно летище има само в Адис Абеба, но има и много регионални летища. Асфалтираните пътища са 6 980 км, а жп-линиите са с дължина 700 км.......

Портал
Портал
Портал „Африка“ съдържа още много статии, свързани с Африка.
Можете да се включите към Уикипроект „Африка“.

Източници

  1. http://www.imf.org/external/pubs/ft/weo/2010/01/weodata/weorept.aspx?sy=2007&ey=2010&scsm=1&ssd=1&sort=country&ds=.&br=1&c=644&s=NGDPD,NGDPDPC,PPPGDP,PPPPC,LP&grp=0&a=&pr.x=50&pr.y=11
  2. Ethiopia, Africa's second most-populous country // Nctimes.com, 2007-05-30. Посетен на 2010-06-02.
  3. Ethiopia is top choice for cradle of Homo sapiens // Нейчър, 16 February 2005. Архивиран от оригинала на December 15, 2007. Посетен на 2008-02-02.
  4. Li, J. Z. и др. Worldwide Human Relationships Inferred from Genome-Wide Patterns of Variation // Science 319 (5866). February 2008. DOI:10.1126/science.1153717. с. 1100–1104.
  5. Humans Moved From Africa Across Globe, DNA Study Says // Bloomberg.com, 2008-02-21. Посетен на 2009-03-16.
  6. By KAREN KAPLAN, Los Angeles Times. Around the world from Addis Ababa // Startribune.com, 2008-02-21. Посетен на 2009-03-16.

ak:Ethiopia