Уганда: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Етикети: Редакция чрез мобилно устройство Редакция чрез мобилно приложение
м Премахнати редакции на 149.62.201.115 (б.), към версия на ShockD
Етикет: Отмяна
Ред 42: Ред 42:
'''Република Уганда''' е [[държава]] в централната част на [[Източна Африка]]. На югоизток граничи с [[езеро]]то [[Виктория (езеро)|Виктория]], на изток с [[Кения]], на север с [[Южен Судан]], на запад с [[Демократична република Конго]] ([[Заир]]) и на югозапад с [[Руанда]] и [[Танзания]].
'''Република Уганда''' е [[държава]] в централната част на [[Източна Африка]]. На югоизток граничи с [[езеро]]то [[Виктория (езеро)|Виктория]], на изток с [[Кения]], на север с [[Южен Судан]], на запад с [[Демократична република Конго]] ([[Заир]]) и на югозапад с [[Руанда]] и [[Танзания]].


== История ==
Do you kno da way bruddah
{{основна|История на Уганда}}

Малко се знае за историята по угандийските земи преди пристигането на първите неафриканци, въпреки че е известно, че хора живеят тук от [[1 хилядолетие пр.н.е.]] Когато арабите и европейците пристигат през [[19 век]], те попадат на много царства в района, които може би са създадени през [[16 век]]. Най-голямото и най-важното от тези царства е все още съществуващото царство [[Буганда]].

Уганда става протекторат на [[Обединено кралство|Обединеното кралство]] през [[1894]] г. Получава [[независимост]] през [[1962]] г.

След [[преврат]] от [[1971]] г. [[Иди Амин]] получава властта в Уганда и управлява като [[диктатор]] през идващото десетилетие. Управлението му довежда до смъртта на 300 000 угандийци. Свален е след [[Танзания|танзанийска]] [[инвазия]] през [[1979]] г. Ситуацията леко се подобрява с идването на [[Милтън Оботе]], чието президентство приключва през [[1985]] г., въпреки че бунтовниците продължават да се бият дълго след това. Днешният [[президент]] [[Йовери Мусевени]] е на власт от [[1986]] г.


== Държавно устройство ==
== Държавно устройство ==
{{основна|Държавно устройство на Уганда}}
{{основна|Държавно устройство на Уганда}}

Finding da wey and spitting on the non belivers is what the comander has told us to do. We worship his queen so that she can show us da wey cause she smells like ebola
[[Президент]]ът на Уганда [[Йовери Мусевени]] е [[държавен глава]] и [[правителствен лидер]]. Президентът назначава [[министър-председател]]я, който му помага в работата. Парламентът се сформира от [[Народно събрание|Народното събрание]], което се състои от 303 [[депутат]]и. 222 от тях се избират за срок от 5 години по време на всеобщи избори.


== Административно деление ==
== Административно деление ==

Версия от 13:05, 10 януари 2018

Република Уганда
На местните езици:
  • ((sw)) Jamhuri ya Uganda
  • ((en)) Republic of Uganda
      
Девиз: For God and My Country
(За Господ и моята държава)
Химн: Oh Uganda, Land of Beauty
География и население
Площ236 040 km²
(на 80-то място)
СтолицаКампала
Най-голям градКампала
Официален език
Население (2014)34 634 650
(на 35-то място)
Гъстота на нас.196 души/km²
Управление
Форма
Йовери Мусевени
История
Независимост
 – обявена
от Великобритания
9 октомври 1962
Икономика
БВП (ППС, 2009)17,703 млрд $
(на 104-то място)
БВП на човек (ППС)514 $[1]
Валуташилинг (UGX)
Други данни
Часова зонаEAT (UTC+3)
Автомобилно движениеляво
Интернет домейн.ug
Телефонен код256
ITU префиксUGA
Официален сайтwww.statehouse.go.ug
Уганда в Общомедия

Република Уганда е държава в централната част на Източна Африка. На югоизток граничи с езерото Виктория, на изток с Кения, на север с Южен Судан, на запад с Демократична република Конго (Заир) и на югозапад с Руанда и Танзания.

История

Малко се знае за историята по угандийските земи преди пристигането на първите неафриканци, въпреки че е известно, че хора живеят тук от 1 хилядолетие пр.н.е. Когато арабите и европейците пристигат през 19 век, те попадат на много царства в района, които може би са създадени през 16 век. Най-голямото и най-важното от тези царства е все още съществуващото царство Буганда.

Уганда става протекторат на Обединеното кралство през 1894 г. Получава независимост през 1962 г.

След преврат от 1971 г. Иди Амин получава властта в Уганда и управлява като диктатор през идващото десетилетие. Управлението му довежда до смъртта на 300 000 угандийци. Свален е след танзанийска инвазия през 1979 г. Ситуацията леко се подобрява с идването на Милтън Оботе, чието президентство приключва през 1985 г., въпреки че бунтовниците продължават да се бият дълго след това. Днешният президент Йовери Мусевени е на власт от 1986 г.

Държавно устройство

Президентът на Уганда Йовери Мусевени е държавен глава и правителствен лидер. Президентът назначава министър-председателя, който му помага в работата. Парламентът се сформира от Народното събрание, което се състои от 303 депутати. 222 от тях се избират за срок от 5 години по време на всеобщи избори.

Административно деление

Уганда е разделена на 56 области. Името им съвпада с областния град.

География

Въпреки, че няма излаз на море, Уганда има достъп до няколко големи водни басейни, включително езерото Виктория, езерото Алберт, езерото Кьога и езерото Едуард. Главната ѝ връзка с морето се осъществява чрез пристанището Момбаса в Кения – на 1200 км от столицата. Страната е разположена върху плато, чиято средна надморска височина е 900 м. Въпреки че обикновено за климата в страната се казва, че е тропичен, има известни разлики в отделните нейни части. Територията на Уганда представлява висока равнина (1000 – 1200 м над морското равнище). Тук влиза само една част от източноафриканските планини и разклонения от вулканичните масиви Рувензори и Вирунга. Изгасналите вулкани Рувензори (5109 м), Махавура (4113 м) и Елгон (4322 м) са едни от най-високите върхове в Африка.

По-важните градове са разположени в южната част, близо до езерото Виктория, включително столицата Кампала и близкия град Ентебе.

Икономика

Семейство продава земеделските си продукти в Кампала

Уганда е богата на природни ресурси, включващи злато, кобалт, мед, варовик, сол и други минерали. Съществуват неразработени залежи на нефт и природен газ. Въпреки това 82% от населението е заето в областта на земеделието. За разлика от много други африкански държави, Уганда има плодородни почви, обширна система от естествени водоизточници и редовно падащи валежи. След края на режима на Иди Амин и последвалата гражданска война, икономиката на Уганда започва бързо възстановяване. Инвестициите се увеличават неколкократно. БВП (ППС) към 2007 година е $29,04 млрд., на глава – $900. Годишният му растеж възлиза на 6,5%. Земеделието генерира 30,2% от БВП, индустрията – 24,7%, а сектора на услугите – 45,1%. Бедността в страната е намаляла значително през последните години, и днес под критичната линия живеят 35% от населението. Основните търговски партньори на Уганда са Кения, Белгия, Холандия, Франция, Обединени арабски емирства, Китай и Индия.

Население

Населението на Уганда през 2003 г. според преброяването на Обединените нации е 25 827 000, което отрежда 40-то място на Уганда в класацията на държавите с най-голямо население сред 193 държави по света. През 2003 година около 2% от населението е над 65-годишна възраст за сметка на децата под 15 години, на които се падат 51% от населението. На всеки 100 жени се падат 99 мъже. Според ООН темпът на покачване на населението в периода 2000 – 2005 е 3.24%, на фона на което се очаква през 2015 населението на Уганда да достигне 39 335 000. Гъстотата на населението варира от 260 д/км2 в Кабале до 14 д/км2 в планините Карамоджонг, като средната гъстота през 2002 е 102 д/км2. Северните, източните и западните региони се характеризират с по-малка гъстота в сравнение с региона, разположен по северния бряг на езерото Виктория.

Според Бюрото по въпросите на населението 14% от населението живее в градовете. Населението на столицата Кампала е 1 154 000 през 2001.

Култура


Вижте и Ганда митология.

Други

Портал
Портал
Портал „Африка“ съдържа още много статии, свързани с Африка.
Можете да се включите към Уикипроект „Африка“.

Източници

Външни препратки