Пенински Алпи (римска провинция)

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Пенински Алпи
Alpes Poeninae
15 пр.н.е. – 476 г.
      
Герб
Герб
Roman Empire Alpes Pennines.png
СтатутРимска императорска провинция
КонтинентЕвропа
СтолицаАоста, Валензиум Октодурум
управителЛегат
ИсторияАнтичност
Предшественик
Саласи Саласи
Наследник
Кралство на Одоакър Кралство на Одоакър
Днес част отFlag of Italy.svg Италия
Flag of France (1794–1815, 1830–1974, 2020–present).svg Франция
Flag of Switzerland.svg Швейцария

Пенински Алпи (на латински: Alpes Poeninae, също познати като Alpes Graiae) е име на малка провинция на Римската империя, една от трите такива провинции в западните Алпи, между Италия и Нарбонска Галия. В нея се намира стратегическият проход Голям Сан Бернар, през който минава Отон през Годината на четиримата императори.

Пенинските Алпи се разпростират на територията на днешните региони Вале д'Аоста (Италия) и кантона Вализ в Швейцария.[1] В античността районът е доминиран от местно племе на саласите. Територията им е анексирана от император Август през 15 г. пр.н.е., а според Тит Ливий районът получава названието Пенински по името на местно племенно божество. Главен град на провинцията е Августа Претория Саласорум (Аоста), а по-късно Валензиум Октодурум.

Непосредствено преди падането на Западната Римска империя регионът е населен с бургунди и лангобарди, които попадат под непълното върховенство на Одоакър. По-късно, през Тъмните векове районът е наричан Сабаудия.

Бележки[редактиране | редактиране на кода]

  1. Alpes Poeninae, Wikizero
CC BY-SA icon.svg Heckert GNU white.png Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Alpes Poeninae в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​