Лозенец (област Бургас): Разлика между версии

Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Evgord (беседа | приноси)
Редакция без резюме
Evgord (беседа | приноси)
Редакция без резюме
Ред 1: Ред 1:
: ''За другите български села с име '''Лозенец''' вижте [[Лозенец|пояснителната страница]].''
: ''За другите български села с име '''Лозенец''' вижте [[Лозенец|пояснителната страница]].''

[[Картинка:Lozenets.jpg|right|thumb|300px|Защитена местност „Пода“]]


'''Лозенец''' е [[село]] в Югоизточна [[България]].
'''Лозенец''' е [[село]] в Югоизточна [[България]].
Ред 17: Ред 15:
| изт-дължина = 27.800
| изт-дължина = 27.800
}}
}}

[[Картинка:Lozenets.jpg|right|thumb|215px|Село Лозенец]]


<!-- Някои от заглавията са скрити чрез командите за коментар ("<!--" и "-- >").
<!-- Някои от заглавията са скрити чрез командите за коментар ("<!--" и "-- >").

Версия от 12:08, 8 януари 2010

За другите български села с име Лозенец вижте пояснителната страница.

Лозенец е село в Югоизточна България. То се намира в община Царево, Област Бургас. До 1931 година Лозенец е населена местност Ембелец (също и Емберлер или Амбелиц), част от град Василико (днес Царево), по името на едноименния нос Амбелиц (Лозенец).

Лозенец
България
42.2087° с. ш. 27.8062° и. д.
Лозенец
Област Бургас
42.2087° с. ш. 27.8062° и. д.
Лозенец
Общи данни
Население711 души[1] (15 март 2024 г.)
Надм. височина12 m
Пощ. код8277
Тел. код0590
МПС кодА
ЕКАТТЕ44094
Администрация
ДържаваБългария
ОбластБургас
Община
   кмет
Царево
Марин Димов
(ГЕРБ; 2023)
Кметство
   кмет
Лозенец
Женя Гандиева
(ГЕРБ)
Лозенец в Общомедия
Село Лозенец


География

Като географски дадености планината и морето играят важна роля в развитието на района. Лозенец е типично рибарско селце, осигуряващо прясна риба и рибни деликатеси за местните ресторанти. Близостта на Странджа планина го прави още по завладяващо и неповторимо място за почивка. Не е необходимо да избирате дали да отидете на планина или на море, а просто да посетите Лозенец. Селцето е малко, кокетно и уютно. Преобладават двуетажните и триетажните къщи и вили, превърнати в комфортни малки хотели или даващи квартири за почиващите. Осеяно e с много зеленина. Тук се съчетават планински и морски климат. Средните летни температури варират между 21-23 градуса за месеците юни и септември и между 26-28 градуса за юли и август. Измервания сочат, че морската вода в курортното село е най-чиста по българското черноморие, а наличието на полезни микроелементи, като магнезий, калций, йод, бром и др. са оценени високо от специалисти от целия свят.

История

Информацията относно историята на селото е оскъдна. Основано е през 1924 година, като място за почивка на хората от съседното село Велика, поради факта, че там не е имало излаз на море. Първоначално се е наричало Емберли, по името на известния сорт грозде, заради многото лозя на около, а по-късно е преименувано на Лозенец. (Ембер= хубава миризма)


Културни и природни забележителности

В Лозенец се намира църквата "Св. Георги" – изградена изцяло с дарения. В близост до курортното селце се намират и могат да се видят: - Национален парк Странджа - Реките Велека, Караач, Дяволска - Природен резерват Ропотамо - намира се само на 18км. от Лозенец. За туристите се провеждат екскурзии с лодки по течението на реката всеки ден от седмицата. - Село Велика и Ботаническата градина на семейство Сарафови – намира се на 4км. западно от Лозенец, а туристите могат да закупят от предлагащите се растителни видове. - Село Резово, Крепостта Кастрицион и заливът Силистар - намира се на 25км. южно от Лозенец, точно на устието на река Резовска, по която минава границата между България и Турция. Селището е най- южната точка по черноморското ни крайбрежие и има богата древна история. - Беглик Таш – Българският стоун хедж – намира се в буферната зона на резерват Ропотамо, на 14км. от Лозенец.

Редовни събития

Официалният празник на селото е 6 май. Всяка година на тази дата пристигат туристи от цялата страна. В селцето се организират множество различни културни прояви. Обикновено се провеждат на площада в центъра. Организират се различни конкурси. Концерти на различни български и чуждестранни групи и изпълнения на български фолклорни ансамбли. В селото се провежда и национален шампионат по сърф, както и ежегодна фотофиеста.


Други

Заведения: Ресторант "Луксор" - намира се на ул. Първа (до централен плаж); "Бистрото" – намира се на ул. Велека 1А ; Механа "Старата къща" – намира се на ул. Г. Кондолов 2 ; Ресторант "Сезони" - намира се на ул. Г. Кондолов ; Пица, Бар и Грил "Централ" – намира се на площада ; Ресторант "Френдс".

Заведенията за купонджиите са: - "By The Way" – намира се на ул.Г. Кондолов - Независимо накъде сте тръгнали или откъде се връщате, By The Way ви примамва да се отбиете, дори само за малко. Страхотна музика, обстановка, коктейли и релакс. - "Френдс" – до тази година се намираше на централния плаж, но този сезон е преместен на малкия плаж "Тарфа" - страхотна обстановка, а купона на това място никога не свършва. - "Шоколад" – първи сезон, намира се на мястото на бившата дискотека Ескада. - "Буда Бар" - заведение, което е създадено да очарова. В ориенталски стил на фона на много ретро музика. - "Суингинг Бийч" - намира се на централния плаж, на мястото на бившия АЛКОХОЛ. Страхотно местенце както през деня, така и през прохладните вечери.

Плажове: Плажовете в Лозенец са със златист, мек и ситен пясък. На територията на селото има два охраняеми плажа: Централен и Тарфа. Централния плаж представлява дълга плажна ивица, с разположени по нея чадъри, шезлонги, заведения за хранене и летни барчета. Там може да намерите различни водни развлечения, като: водни колела, джетове, "банани" и др. Може да се запишете в Сърф училището, да яздите кон или да ловите риба. Тарфа е малка плажна ивица, която се намира в другия край на селото. От двете страни плажът е обграден от скали, които са го превърнали в залив. Водата е бистра и спокойна. Там ще намерите чедъри, шезлонги, водни колела и джетове. На плажа се намира страхотно заведение, в което може да хапнете или да изпиете по един студен летен коктейл.

Автобуси: През лятото минават няколко пъти на ден. Препоръчително е да си купите билети предварително и да се информирате за разписанието на автобусите в обратна посока. - Тръгват от Ахтопол и Царево. С тях може да отидете до Китен, Приморско, Дюни, Созопол и други градчета по южното ни Черноморие. - В обратна посока може да се разходите до Ахтопол и Царево.

Маршрутни таксита: - През активния сезон са на интервал от 30 минути до 1 час. - Разписанието им е изложено на гарата в селото. Закупуването на билети е добре да става предварително. - Цените са различни в зависимост от дестинацията. - Задължително се информирайте дали маршрутното такси минава в посока Лозенец от мястото, на което искате да отидете. Например ако искате да отидете до Созопол, няма проблем, но за да се върнате обратно трябва да хванете автобус. Маршрутното такси минава през Созопол само в посока Бургас, а в посока Лозенец върви по друг маршрут. - Може да посетите Ахтопол, Царево, Китен, Приморско, Дюни, Каваците, Созопол, Бургас и др.


Външни препратки

Шаблон:Мъниче селища в България