Югославска операция
За информацията в тази статия или раздел не са посочени източници. Въпросната информация може да е непълна, неточна или изцяло невярна. Имайте предвид, че това може да стане причина за изтриването на цялата статия или раздел. Шаблонът е поставен на 07:43, 8 април 2018 (UTC). |
|
|
Югославската операция с кодово наименование „Ауфмарш 25“ (на немски: Aufmarsch 25; на хърватски: Travanjski rat, сръбски / босненски: Априлски рат / Aprilski rat) е военна операция на Страните от Оста срещу Кралство Югославия в периода 6 - 17 април 1941 година.
Атаката завършва с пълен разгром на Югославските кралски военни сили и окупиране на региона от Оста, както и създаване след това на Независима хърватска държава.
Последици[редактиране | редактиране на кода]
След приключване на военните действия настъпват сериозни политически преобразувания:
- Сърбия, с територия по-малка от днешната, е под германска окупация;
- областта Бачка (Западна Войводина) е придадена към Унгария;
- Черна гора е възстановена като протекторат на Кралство Италия;
- образувана е такана наречената Независима хърватска държава (днешни Хърватия, Босна и Херцеговина);
- северната част от днешна Словения е придадена към Третия райх, а южната се управлява от Италия;
- на Царство България е придадена Вардарска Македония и частите от Поморавието по Санстефанския договор;
- почти цяло Косово и райони с албанци в днешна Западна Северна Македония са предадени на Албания, тогава протекторат на Италия.
Военната операция започва едновременно с операция Марита срещу Кралство Гърция, завършила на 30 април същата година. Главнокомандващ въоръжените сили на Оста е генерал Фридрих Паулус. Операцията е прелюдия към началото на операция Барбароса, като има за цел да подсигури и укрепи южния фланг на силите на Оста в предстоящата война срещу СССР.
Вижте също[редактиране | редактиране на кода]
- Операция Меркурий (20 май – 1 юни 1941 г.)