Жилищен комплекс: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
BotNinja (беседа | приноси)
м форматиране: 1x А|А(Б)
Ред 3: Ред 3:


== История ==
== История ==
Сред най-старите жилищни комплекси в България са [[София|софийските]] ж.к. [[Западен парк]], ж.к. [[Хиподрума]], ж.к. [[Красно село]] и ж.к. [[Яворов]]. <ref>[http://www.sofia.bg/history.asp?lines=2051&nxt=1&update=all ''София - 127 години столица: Съвременното градоустройствено развитие (1938-1999)''] ''Sofia.bg'' Посетена 24 май 2012 г.</ref> Жилищни комплекси се проектират специално за да приютят големия брой хора, които се преселват в градовете по време на индустриализацията на страната. Най-големият жилищен комплекс в България е столичният [[Люлин (квартал)|ж.к. Люлин]], с население от 121,000 – което го прави по-голям от град [[Плевен]].
Сред най-старите жилищни комплекси в България са [[София|софийските]] ж.к. [[Западен парк (квартал)|Западен парк]], ж.к. [[Хиподрума]], ж.к. [[Красно село]] и ж.к. [[Яворов]]. <ref>[http://www.sofia.bg/history.asp?lines=2051&nxt=1&update=all ''София - 127 години столица: Съвременното градоустройствено развитие (1938-1999)''] ''Sofia.bg'' Посетена 24 май 2012 г.</ref> Жилищни комплекси се проектират специално за да приютят големия брой хора, които се преселват в градовете по време на индустриализацията на страната. Най-големият жилищен комплекс в България е столичният [[Люлин (квартал)|ж.к. Люлин]], с население от 121,000 – което го прави по-голям от град [[Плевен]].


Жилищни зони с подобно териториално планиране в света са известни като:
Жилищни зони с подобно териториално планиране в света са известни като:

Версия от 16:07, 26 май 2017

Изглед от софийския ж.к. Люлин

Жилищен комплекс (съкратено ж.к., на английски: residential area) е наименованието на построените след Втората световна война квартали в България. Като цяло те се състоят от многоетажни апартаментни сгради, изградени по различни строителни технологии.

История

Сред най-старите жилищни комплекси в България са софийските ж.к. Западен парк, ж.к. Хиподрума, ж.к. Красно село и ж.к. Яворов. [1] Жилищни комплекси се проектират специално за да приютят големия брой хора, които се преселват в градовете по време на индустриализацията на страната. Най-големият жилищен комплекс в България е столичният ж.к. Люлин, с население от 121,000 – което го прави по-голям от град Плевен.

Жилищни зони с подобно териториално планиране в света са известни като:

(забележка: HLM и Хрушчовка се отнасят по-скоро до отделните сгради, отколкото до целите квартали, но се използват като общо нарицателно за този тип строителство.)

Строителство

Сградите в жилищните комплекси са построени по различни методи - монолитно строителство, едропанелно строителство, ЕПК, пакетно-повдигани плочи и други. От първата половина на 60-те години насетне особена популярност придобива едропанелното строителство, което бързо се превръща в доминираща строителна технология и остава такава до началото на 90-те години. Едропанелното строителство се характеризира с изработване на специални стоманобетонни елементи по различни номенклатури, които се произвеждат в промишлено предприятие и се сглобяват на строителния обект. Примери за такива номенклатури (т. е. серии едропанелни жилищни сгради) са Бс-69-Сф и Ос-68-Гл.

Вижте също

Източници